Подаруй шанс на життя

 

За статистикою, кожної години в Україні одній людині діагностують рак крові. Це страшний діагноз, в боротьбі з яким потрібно мати не тільки багато фізичних і моральних сил, але й матеріальну підтримку. Процес одужання дуже довготривалий. Одним із можливих варіантів лікування раку крові є так звана «пересадка кісткового мозку». Мається на увазі парентеральне (крапельниця) введення концентрату клітин кісткового мозку здорового донора.

    Знайти донора для хворого справа дуже не проста. Навіть після багатьох років незалежності в Україні не було створено єдиного реєстру донорів кісткового мозку, тому українці були змушені шукати донорів по всьому світу, на що йшло багато часу і коштів, до того ж не завжди вдавалося знайти підходящого донора , часом хворим доводилося чекати дуже довго.

   У 2018 році  в Тернополі було засновано Благодійний Фонд «Український реєстр донорів кісткового мозку» для допомоги у пошуку неродинного донора пацієнтам з лейкемією та іншими важкими захворюваннями крові, які потребують  трансплантації кісткового мозку.  Основна діяльність Благодійного Фонду – це інформування та популяризація донації гемопоетичних стовбурових клітин в Україні і реєстрація потенційних донорів кістового мозку та формування реєстру.

    Так як цей фонд є благодійним, і не має постійної фінансової  підтримки, то потребує допомоги всіх не байдужих. Отже, існує декілька варіантів допомоги.

    Перший варіант – це  стати волонтером. Ви можете допомогти:
- розповсюджувати інформацію про донорство кісткового мозку серед свого кола знайомих;

- організувати презентацію про донацію стовбурових гемопоетичних клітин у себе на робочому чи навчальному місці;

- організувати презентацію роботи реєстру задля залучення інформаційної та фінансової підтримки у своєму місті.

    Другий варіант –  допомога як підприємця, підпримства, організації. Ви можете допомогти:

- своїми послугами (до прикладу БФ шукає допомоги дизайнера, веб-дизайнера, фотографа, команди для створення відеопродукції та ін.);

- продукцією, яку виробляє ваше підприємство (БФ витрачає багато коштів на конверти та поліграфію, маркетингову продукцію та ін.);


- ви можете запросити засновників БФ на  лекцію для ваших співробітників.

    Третій варіант – ви можете стати пацієнтом або донором. Якщо  ви були донором гемопоетичних стовбурових клітин або вам була проведена трансплантація, вам мають проводити трансплантацію або шукають донора, і ви готові поділитися з усіма своєю історією – пишіть засновникам БФ.

    Працівники нашої бібліотеки теж стали потенційними донорами кісткового мозку. Донорство є анонімним, безоплатним та добровільним. Проте не всі можуть зареєструватися як донор. Це залежить від вашого здоров'я та віку. Якщо ви не можете стати донором стовбурових клітин, ви також можете допомогти – підтримати  фінансово або волонтерством. Ці види допомоги є надзвичайно цінними для БФ і допомагають залучити більше потенційних донорів в реєстр, що збільшує шанс на порятунок людей із важкими захворюваннями крові. Стати потенційним донором кісткового мозку може будь-яка здорова людина віком від 18 до 35 років.

    Процедура реєстру є абсолютно безболісною та займає максимум 20 хвилин. Щоб зареєструватися потенційним донором, необхідно пройти реєстрацію за посиланням https://ubmdr.org/Home/RegisterDonor. Вам буде відправлено тест-набір, з спеціальними палочками, якими необхідно взяти мазки із внутрішньої поверхні щоки.

    Якщо ви підійшли комусь як донор, існують два можливі шляхи пожертвування стовбурових клітин, які можуть бути запропоновані для розгляду. Перший, і той який найчастіше використовується (80% випадків) – це забір стовбурових клітин із циркулюючої крові. Протягом п'яти днів донору будуть вводити спеціальний препарат, який значно збільшує кількість стовбурових клітин у крові. На п'ятий день донору проведуть аналіз крові, щоб перевірити чи достатньо у нього циркулюючих стовбурових клітин. Далі, за допомогою спеціального апарату (клітинний сепаратор) проводиться забір стовбурових клітин у донора з крові через вену в одній руці, повертаючи кров до тіла через вену в іншій руці. Сама процедура забору клітин триває 3–5 годин в залежності від кількості стовбурових клітин, яку необхідно отримати. Якщо ви вже є донором тромбоцитів, вам буде знайома ця процедура. Загальна анестезія, та подальше перебування в лікарні непотрібні. Можливі побічні ефекти: біль у кістках, іноді головний біль, стомлюваність, проте вони скоро проходять за 1–2 дні.

     Другий спосіб  (рідше використовується 20%) – пожертвування самим кістковим мозком, що передбачає отримання стовбурових клітин з тазових кісток. Це робиться за допомогою голки та шприца під загальним знеболенням в лікарні. Оскільки можливе відчуття дискомфорту у місцях де була встановлена голка, донора госпіталізують у клініку на 1–2 дні. У цьому випадку найбільший ризик повязаний із використанням анестезії під час процедури. Також можливі побічні ефекти: втомлюваність, незначний біль, синці у місці забору, які скоро проходять. При двох способах забору отримують не більше 1-5% від загального обсягу кісткового мозку донора. Такої кількості цілком вистачає, щоб забезпечити кровотворення пацієнта на все життя. Кістковий мозок у донора повністю відновлюється протягом декількох тижнів.

    Донор-людина, яка дарує шанс на життя!

    Інформація використана з сайту Українського реєстру донорів кісткового мозку.

 

 

 

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua