Всесвітній день боротьби з діабетом:

що треба знати про хворобу 

 

Щорічно 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом, введений у медичний календар Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я в 1991 р. Цей День покликаний підвищити рівень інформованості населення про проблеми діабету і служити важливим нагадуванням всьому людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Сьогодні у всьому світі страждають від діабету 422 мільйони чоловік. При цьому захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5–7%. Цукровий діабет входить в трійку захворювань, що найчастіше призводять до інвалідизації населення і смерті (атеросклероз, рак, цукровий діабет). За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2–3 рази і скорочує тривалість життя.

Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові.

В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

СИМПТОМИ ДІАБЕТУ

  • надмірне сечовиділення,
  • спрага,
  • постійне відчуття голоду,
  • втрата ваги,
  • відчуття втоми,
  • погіршення зору.

ТИПИ ДІАБЕТУ

Розрізняють декілька типів діабету:

Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.

Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.

Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

РИЗИКИ Й УСКЛАДНЕННЯ

Ризик розвитку інфаркту та інсульту в дорослих людей з діабетом у 2–3 рази вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший, ніж у людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2 % cмертей у світі пов’язано з діабетом.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.

Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.

Діабет є основною причиною ниркової недостатності.

ДІАБЕТ У СВІТІ ТА В УКРАЇНІ: СТАТИСТИКА

За даними Global Burden of Diseases у 2017 р. діабет перебував на 7 місці в світі за кількістю втрачених років життя з поправкою на якість життя. Захворюваність на цукровий діабет значно зростає, у період з 1980 по 2014 рр. кількість пацієнтів з діабетом у світі зросла в 4 рази зі 108 до 422 мільйонів осіб, що призвело до визнання цукрового діабету однією з пандемій 21 сторіччя. У період 2000–2017 рр. поширеність діабету (як % від населення) зросла: в US з 3,9% до 5,8, в UK з 4,4% до 6,1%, в Польщі з 5,5% до 6,3%.

Згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на сьогодні кожна десята людина в світі хворіє на цукровий діабет. Хвороба має тенденцію до поширення: у 2000 р. вона забрала життя майже 1 млн людей, а в 2016 р. від цукрового діабету у світі померло вже 1,6 млн людей.

В Україні ж наразі неможливо дослідити тенденції захворюваності на цукровий діабет через відсутність статистики щодо смертності внаслідок цієї хвороби. Відомо, що у 2016 р. діабетом хворіло понад 1,2 млн осіб. Інсулінозалежний діабет (І типу) складав 6,5 % усіх випадків захворювання. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України було наслідком захворювання на діабет. Динаміку захворюваності населення за останні роки встановлено на тлі загальної демографічної ситуації, та в 2021 р. опубліковано атлас «Діабет в Україні».

ПРОФІЛАКТИКА ДІАБЕТУ

Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя. Щоб вберегтися від діабету ІІ типу, вам необхідно:

  • досягти нормальної ваги тіла та підтримувати її;
  • бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;
  • дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру й насичених жирів;
  • утримуватись від тютюнопаління.

До Всесвітнього дня боротьби з діабетом у Бібліотеці НМУ імені О. О. Богомольця облаштовано книжкову виставку, де представлено наукову, навчальну, довідкову літературу, статті у фахових періодичних виданнях з даного питання. 

Виставка експонується у Бібліотеці (стоматологічний корпус, 2-й поверх, кімната № 17).

Більш широко література по цій темі представлена в електронному каталозі бібліотеки НМУ імені О. О. Богомольця. 

 

 

листопад 2021 року

 

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua