«Петренко Василь Іванович –

видатний лікар-фтизіатр, доктор медичних наук, професор»:

до 70-ти річчя від дня народження

 

Петренко Василь Іванович (н. 12.01.1952) – лiкар-фтизіатр, доктор медичних наук (1997), професор (2001), завідувач кафедри фтизіатрії з курсом пульмонології (1997), Голова Комітету з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІД та іншим соцiально небезпечним хворобам (з серпня 2007 р.). декан медичного факультету № 3 (з лютого 2011 р.), лікар вищої категорії за спеціальностями “фтизіатрія” та “пульмонологія”, відмінник освіти України,.

В 1971 році закінчив Чорнобильське медичне училище. В 1971-1973 рр. служив у збройних силах, закінчив Київський медичний інститут (нині Національний медичний університет імені О.О. Богомольця) з відзнакою в 1980 році, був занесений до Золотої книги Пошани випускників інституту та рекомендований на наукову роботу. Учень професора М. С. Пилипчука. У лютому 1980 р. зарахований на посаду старшого лаборанта кафедри туберкульозу Київського медичного інституту імені О. О. Богомольця. Відтоді постійно працює на зазначеній кафедрі: асистент (1982), доцент (1991), з 1997 р. – завідувач кафедри. У 1997 p. захистив докторську дисертацію на тему «Система ейкозаноїдів і принципи фармакологічної корекції її порушень у хворих на туберкульоз легень» (клініко-експериментальне дослідження).

Автор та співавтор понад 300 наукових та навчально-методичних праць, у тому числі 10 патентів на винахід, 2 раціоналізаторських пропозицій, 5 нововведень, 18 методичних рекомендацій, 2 навчально-методичних посібників, 7 підручників, з яких «Фтизіатрія» та «Педіатрія» видані українською, росiйською та англійською мовами, навчального посібника «Туберкульоз і ВІЛ-інфекції/СНІД» (Київ, 2009). Oсновні напрями наукових досліджень пов'язані з вивченням актуальних проблем фтизіатрії та пульмонології, з особливостями фармакокінетики протитуберкульозних препаратів у хворих iз хронічним легеневим серцем. Провів фундаментальні експериментальні дослідження, спрямовані на вивчення молекулярних механізмів дії препаратів, що використовуються для лікування туберкульозу і неспецифічних хвороб органів дихання, на рівні універсальних сигнальних систем клітини. Вперше в умовах експерименту клініки визначив принципову можливість фармакологічної корекції по рушень системи ейкозаноїдів (лейкотрiєни, простацикліни, тромбоксани, простагландини) і циклічних нуклеотидів, які виникають у хворих на туберкульоз, обґрунтував доцільність використання в комплексному лікуванні туберкульозу ессенціальних фосфоліпідів, нестероїдних протизапальних препаратів і флавоноїдів. Працює над удосконаленням питань розвитку екологічної пульмонології, у тому числі проблем, пов'язаних із наслідками аварії на ЧАЕС, запровадженням екологічно безпечних технологій лікування у фтизіатрії і пульмонології. Розробляє та удосконалює методи iмунодiагностики та iмунокорекції туберкульозу і неспецифічних захворювань i легень, а також у їх поєднанні з ВІЛ/СНІД. Удосконалює існуючі та розробляє нові методи антимікобактеріальної та патогенетичної терапії туберкульозу. Протягом останніх років бере активну участь у розробці нормативно правових документів щодо туберкульозу.

Очолює Асоціацію фтизіатрів, пульмонологiв, торакальних хірургів м. Києва. Засновник та головний редактор журналу «Туберкульоз. Легеневі хвороби. ВІЛ-інфекція» (2010). Під керівництвом В. І. Петренка підготовлено 2 докторські та 5 кандидатських дисертацій.

В.І. Петренко успішно готує висококваліфіковані кадри з фтизіатрії і пульмонології. Під його керівництвом підготовлена школа фтизіатрів, навчаються аспіранти і клінічні ординатори. Він є прикладом вдумливого клініциста, досвідченого педагога та науковця.

З 2010 по 2015 роки очолював медичний факультет №3 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

Нині В.І. Петренко є відомим вченим в галузі фтизіатрії і пульмонології не тільки в Україні, а й за її межами. Член Міжнародного союзу боротьби з туберкульозом і легеневими хворобами. Активно співпрацює із ВООЗ, USAID та Університетом Брауна (Провіденс, Род-Айленд, США) і Гарвардською медичною школою (Бостон, Массачусетс, США) з питань організації профілактики та боротьби з туберкульозом в Україні. Експерт Всесвітньої академії рейтингів наукових досліджень – QS World University Ranking (QS Global Academic Survey)

Василь Іванович Петренко нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти України». За досягнення в підготовці лікарських кадрів, розвиток медичної науки і освіти нагороджений Грамотою Верховної Ради України,  почесними грамотами Київського міського голови, Міністерства освіти і науки України, комітету Червоного Хреста України, Міністерства охорони здоров’я України. Удостоєний нагород Української православної церкви – орденом Святого Архістратига Михаїла та орденом Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня.

До ювілейної дати від дня народження Василя Івановича Петренка працівники Бібліотеки НМУ імені О. О. Богомольця підготували виставку наукових робіт лікаря-фтизіатра. Виставка експонується в Бібліотеці (стоматологічний корпус, бібліотека, 1-й поверх, кімната 4).

Науковий доробок Василя Івановича Петренка широко представлено в: імідж-каталозі «Наукові праці вчених-медиків НМУ імені О. О. Богомольця»електронному каталозі, алфавітному та систематичному каталогах.

 

січень 2022 року

 

 

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua