43-і наукові читання імені академіка О. О. Богомольця

 

24 травня 2022 відбулися on-line щорічні 43-і наукові читання імені академіка О.О. Богомольця, присвячені сучасним проблемам теоретичної та практичної медицини, на тему: «Нові інфекційні збудники та  еволюція інфекційного процесу. Чого очікувати?».

У заході взяли участь: Ректор Національного медичного університету імені О. О. Богомольця, доктор медичних наук, професор член-кореспондент НАМН України Кучин Юрій Леонідович, Головний лікар Інституту дерматології і косметології, доктор медичних наук, Заслужений лікар України Богомолець Ольга Вадимівна, Директор ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України», доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України Задорожна Вікторія Іванівна.

До події співробітниками бібліотеки було представлено книжкову виставку «Академік Олександр Олександрович Богомолець – засновник вітчизняної патофізіології (1881-1946)», на якій можна ознайомитися з підручниками, монографіями, рідкісними книгами, матеріалами з’їздів та конференцій, періодичними виданнями.

24 (за старим стилем 12) травня –  день народження видатного українського вченого-патофізіолога Олександра Олександровича Богомольця – основоположника української школи патологічної фізіології, ендокринології і геронтології, організатора української науки, засновника перших в Україні науково-дослідних закладів медичного профілю. Основною ідеєю багатьох праць вченого є положення про те, що виникнення, перебіг і кінець захворювання залежить не тільки від причини, яка викликала хворобу, а й від здатності організму до опору, від його реактивності. Остання, на думку О. О. Богомольця, зумовлюється станом нервової системи і сполучної тканини. Олександр Богомолець створив вчення про фізіологічну систему сполучної тканини. Вчений вважав, що така система виконує в організмі кілька функцій: захисну, пластичну і трофічну. Також академік О. О. Богомолець  багато уваги приділяв питанням старіння організму. Він, як і Ілля Мечников, вважав, що людина за своєю природою може жити 125–150 років; старіння, що наступає у 60-70 років – передчасне і зумовлюється несприятливими умовами життя та захворюваннями. Діяльність Олександра Богомольця і його школи – ціла епоха в розвитку вітчизняної медико-біологічної науки.

Талановитість, енциклопедична освіченість, широта інтересів, цілеспрямованість і результативність експериментальних пошуків по праву ставлять Олександра Олександровича Богомольця поруч із видатними фізіологами і патологами Іваном Сєченовим, Іллею Мечниковим, Іваном Павловим.

Олександр Богомолець опублікував понад 200 наукових праць. Він любив науку палко і віддано, служив їй до кінця своїх днів.

Наукові праці О. О. Богомольця представлено в електронному каталозі бібліотеки, імідж-каталозі «Наукові праці вчених-медиків НМУ імені О. О. Богомольця», алфавітному каталозі бібліотеки.

Виставка експонується в бібліотеці (стоматологічний корпус, бібліотека, 2-й поверх).

 

 

травень 2022 року

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua