«Сапожніков Юрій Сергійович – судовий медик,

доктор медичних наук, професор»:

до 125-річчя від дня народження

 

Сапожніков Юрій Сергійович (29.06.1897 - 26.05.1970) – судовий медик, доктор медичних наук, профеcop (1935), завідувач кафедри судової медицини (1936-1970), декан лікувального факультету (1936-1940 i 1947-1948).

Юрій Сергійович Сапожніков народився у 1897 р. в с. Жуковці Петрівського уїзду Саратовської губернії в інтелігентній, шляхетній родині Земського дільничного лікаря, який крім лікувальної роботи приділяв багато уваги судово-медичній практиці. Ця обставина і визначила всю професійну діяльність Ю. С. Сапожнікова.

Трудовий шлях він почав студентом медичного факультету Саратовського університету, який закінчив у 1924 році, працюючи одночасно препаратором в судово-медичному морзі. І відтоді все своє життя присвятив судово-медичній експертизі: від препаратора до Головного судово-медичного експерта Міністерства охорони здоров’я України та завідувача кафедри судової медицини Київського медичного інституту. В 1931 році він став організатором і директором першого в системі МОЗ СРСР науково-дослідного інституту судової експертизи. З 1934 року по 1936 рік очолював створену ним кафедру судової медицини в Іванівському медичному інституті і тоді ж був затверджений у вченому званні – професора. 1936 року Юрій Сергійович був переведений до Києва та призначений завідувачем кафедри судової медицини Київського медичного інституту, якою керував до останніх днів свого життя (1970 року). 5 років був деканом лікувального факультету інституту. Роботу на кафедри та в медичному інституті суміщав з посадою Головного судово-медичного експерта України в продовж 17-ти років. Після захисту докторської дисертації і затвердження наукового ступеня доктора медичних наук (1939 рік) одночасно завідував кафедрою кримінального права в Київському державному університеті імені Т. Г. Шевченка (1940-1948 роки), а в 1944-1946 роках був директором Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. Під час Великої Вітчизняної війни професор Сапожніков Ю. С. був консультантом Головної військової прокуратури СРСР та організував судово-медичну лабораторію Збройних сил СРСР. Після реевакуації до м. Києва надзвичайно багато зробив для поновлення кафедри судової медицини медичного інституту та судово-медичної служби України. Проводив судово-медичні експертизи в справах державної значимості, які безперечно доводили факти злочинних дій фашистських загарбників проти українського народу. За дорученням уряду СРСР був відряджений до Пхеньяна (КНДР), де за участю Юрія Сергійовича була організована кафедра судової медицини, він читав курс лекцій і видав підручник «Судебная медицина» корейської мовою для студентів медиків КНДР, який неодноразово перевидавався.

Ю. С. Сапожніков був фундатором та беззмінним Головою українського наукового товариства судових медиків і криміналістів. З моменту організації журналу «Судебно-медицинская экспертиза» був членом його редакції, а також редактором наукового збірника «Труды судебно-медицинских экспертов Украины».
Юрій Сергійович Сапожніков автор понад 120 наукових праць присвячених різним розділам судової медицини, зв'язку її з криміналістикою й організацією судово-медичної експертизи. Серед них – підручник «Судебная медицина», який видавався тричі, і перший в повоєнній Україні написаний державною мовою. Його монографії «Первичный осмотр трупа на месте его обнаружения», «Криминалистика в судебной медицине» і донині користуються попитом у медиків та юристів, а «Воспоминания судебного медика» стали бестселером. Учнi: І. О. Концевич, І. В. Крижанiвська та ін.

До ювілейної дати від дня народження Сапожнікова Юрія Сергійовича працівники Бібліотеки НМУ імені О. О. Богомольця підготували виставку наукових робіт вченого. Виставка експонується в приміщенні Бібліотеки (стоматологічний корпус, 2-й поверх, кімната 17).

Науковий доробок Сапожнікова Ю. С. широко представлено в: імідж-каталозі «Наукові праці вчених-медиків НМУ імені О. О. Богомольця», електронному каталозі, алфавітному та систематичному каталогах.

 

 

червень 2022 року

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua