«Грегор Мендель – католицький священик,

біолог,  ботанік, засновник сучасної генетики»:

до 200-річчя від дня народження

 

 

Грегор Мендель (Грегор Йоганн Мендель) (20.07.1822 – 06.01.1884) –видатний біолог, австрійський ботанік, засновник учення про спадковість, зробив величезний внесок у біологію, заклав основи генетики, католицький священик. Завдяки новаторським роботам його називають «Брненський Дарвін».

Народився Йоганн Мендель 20 липня 1822 року в невеликому селі Гейнцендорф Австрійської імперії в сім’ї селян. Інтерес до природи виявляв і в ранньому віці, коли підробляв садівником. Навчався Г. Мендель в Опанскій гімназії, а в 1841 році вступив на філософський факультет в Оломоуці. Після закінчення університету у 1843 він пішов в ченці в Августинский монастир Святого Фоми в Чехії, де  йому було присвоєно ім’я Грегор. Там на наступний рік він вступив в Брюннський богословський інститут, після закінчення якого став священиком. Йому давалися багато наук. Так, наприклад, він з легкістю міг замінювати відсутніх викладачів з математики або грецької мови. Однак найбільше його цікавили біологія і геологія. За порадою настоятеля гімназії, в якій він викладав, в 1851 році Мендель вступив до Віденського університету на факультет природної історії. Тут він навчався під керівництвом одного з перших цитологів в світі – Унгера.

У період перебування у Відні, він жваво почав цікавитися проблемою гібридизації рослин. У 1850-ті роки він проводив чимало дослідів над рослинами, в тому числі над горохом в монастирському саду. Саме завдяки цим дослідам він зміг пояснити закони механізму наслідування, які були пізніше перейменовані в «Закони Менделя», створив наукові принципи опису та дослідження гібридів та їх нащадків (які саме форми брати до схрещування, як вести аналіз у першому та другому поколінні), розробив та застосував алгебраїчну систему символів та позначень ознак у генетиці. Крім того, Мендель не в явній формі висловив ідею щодо дискретності та бінарності спадкових задатків: кожна ознака контролюється материнською та батьківською парою задатків (пізніше їх назвуть генами), які передаються нащадкам і нікуди не зникають. Незабаром вийшли в світ його праці під назвою «Досліди над рослинними гібридами». Сам вчений був упевнений, що зробив найбільше відкриття. Однак коли його відкриття не спрацювало в дослідах з деякими тваринами, він розчарувався в науці і перестав займатися біологічними дослідами. За роки життя вченого його праці не були визнані й до кінця ХІХ ст. були забуті. У 1868 р. Мендель був обраний настоятелем монастиря і практично відійшов від наукових досліджень. У його архіві збереглися нотатки щодо метеорології, бджільництва, лінгвістики. Помер Грегор Мендель 6 січня 1884 року.

Лише в 1900 році європейські ботаніки провели подібний експеримент, який підтвердив, вже виведені Менделем, закони успадкування. Закони Менделя, хоча й були трохи модифіковані, стали підставою для вивчення парності задатків, хромосом, подвійної спіралі ДНК і досі залишаються початковою точкою сучасної генетики.

Вченим пишаються і сьогодні. У його честь названий один знайстаріших університетів Чеської республіки. Університет імені Менделя в Брно спрямований на лісове та сільське господарства.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

липень 2022 року

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua