28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитами

 

Щорічно 28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитами
  

 Гепатит – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. За оцінкою ВООЗ, 95 % не знають про свій діагноз, значною мірою це пов’язано з тим, що хвороба може мати безсимптомний перебіг. Інкубаційний період (час від моменту зараження до моменту прояву перших симптомів) при різних видах гепатиту складає: при гепатиті А – в середньому від 2 до 4 тижнів, при гепатиті В і D – до 6 міс., при гепатиті C – від 2 тижнів до 3 місяців, при гепатиті Е – від 2 до 6 тижнів.
    Гепатит B і C - 2 основних типи з 5 різних інфекцій гепатиту - є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 мільйонів людей у світі живуть з хронічною інфекцією, викликаною вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.
    Гепатит В може передаватись:
- через маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
- при народженні від матері до дитини;
- через незахищені статеві контакти;
- через використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.
     Гепатит В є небезпечним і для працівників охорони здоров'я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими вірусним гепатитом В.
    Вірус гепатиту В не передається через столові прибори, при годуванні груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, ви не можете заразитись гепатитом В у басейні чи у інших подібних місцях.
     Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування гепатитом В – це вакцинація.
 Найпоширеніші шляхи передачі гепатиту С:
- маніпуляції, пов'язані з контактом з кров'ю (татуювання, пірсинг тощо);
- використання не стерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
- використання нестерильного ін'єкційного інструментарію при вживанні наркотиків;
- при переливанні крові та її компонентів.
    Можлива також передача інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше. Крім того, гепатит С може передаватися від матері до дитини.
    Гепатит С не передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад, обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою людиною
    Вакцини проти гепатиту C не існує, тому профілактика інфекції гепатиту С в основному залежить від маніпуляцій, що пов’язані з контактом з кров’ю. Убезпечитись від гепатиту С використання виключно стерильного ін'єкційного обладнання і належна гігієна рук перед маніпуляціями, правильне і регулярне використання презервативів.
    За даними ВООЗ, за допомогою противірусних препаратів можливо вилікувати понад 95% людей з інфекцією гепатиту С.

    Наукові статті з даної тематики можна переглянути у розділі Репозитарій на електронному сайті Бібліотеки.

липень 2022 року

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua