Лур’є Олександр Юдимович – акушер-гінеколог,

доктор медичних наук, професор:

до 125-річчя від дня народження

 

Лур’є Олександр Юдимович (30.09.[12.10].1897 - 21.05.1958) – акушер-гінеколог, доктор медичних наук (1936), професор (1937), член-кореспондент АН УРСР (1939), заслужений діяч науки УРСР (1958), лауреат Державної премії СРСР (1941), завідувач кафедри акушерства і гінекології (1938-1958), Головний акушер-гінеколог МОЗ УРСР (1949).Учасник Другої світової війни.
Олександр Юдимович Лур’є закінчив медичний факультет Московського університету (1921), учень А. П. Губарева та А. Н. Рахманова. Після навчання працював у Центральному інституті охорони материнства і дитинства; від 1930 – науковий керівник Уральського інституту охорони материнства і дитинства; водночас від 1932 – завідувач кафедри акушерства та гінекології Свердловського медичного інституту; 1938-1958 – завідувач однойменної кафедри Київського медичного інституту. Головний акушер-гінеколог МОЗ УРСР (1949-1958).
Автор понад 100 наукових праць, зокрема, 5 монографій, присвячених боротьбі з материнською смертністю, знеболюванню пологів, попередженню раку жіночих статевих органів і його лікуванню, організації акушерської допомоги, застосуванню протизаплідних засобів та ін. Написав перший оригінальний методичний посібник із роботи жіночих консультацій. Ініціатор знеболювання пологів в Україні, запровадив масові профілактичні гінекологічні огляди. Одним із перших став аналізувати причини материнської смертності та мертвонароджуваності. Розробив методику хордотомії при запущених формах раку матки. Докорінним образом змінив методику викладання акушерства та гінекології. Ним розроблені навчальні плани, згідно з якими найбільшу частину академічних годин відведено практичним заняттям у клініці.
О. Ю. Лур’є був блискучим клініцистом, віртуозним хірургом, головним спеціалістом Міністерства охорони здоров’я республіки. З його ініціативи та за його участі при великих кініках були відкриті відділення онкології, вперше створені кабінети дитячої гінекології та патологічного клімаксу. У зв’язку з розширенням відділення оперативної гінекології різко активізувалась хірургічна діяльність клініки, що забезпечувало покращення кваліфікації кадрів. Ім'я Олександра Юдимовича Лур’є присвоєно акушерсько-гінекологічній клініці Київського медичного інституту імені О. О. Богомольця. У 1940 р. кількість операцій сягала 668 (у 1936-1937 pp. – 263). Клініка професора О. Ю. Лур’є мала широку популярність: акушерсько-гінекологічні кабінети при І Центральній поліклініці Києва, які були клінічною базою кафедри, обслуговували вагітних та гінекологічних хворих з різних міст і районів України. Клініка підтримувала зв’язки з різними периферійними лікувальними установами, значно збільшився обсяг лабораторно-клінічних досліджень у жінок з патологічною вагітністю.
Активно працювало й відділення з продовження життя хворих на рак жіночих статевих органів. Для лікування раку шийки матки застосовували хірургічні втручання перев’язки судин, резекції пресакрального нерву, хордотомії, виконували розширену екстирпацію матки по Вертгейму (за рік виконано 126 операцій), для якої Лур’є запропонував модифікацію, проводили променеву терапію. З роботою клініки знайомились лікарі інших міст України, вони мали можливість підвищити свою кваліфікацію в галузі діагностики і лікування раку жіночих статевих органів.
Професор О. Ю. Лур’є змінив методику навчання студентів. Він розробив план навчання, згідно з яким більша частина академічних годин присвячувалась практичним заняттям. Так, заняття в VII семестрі проводились головним чином у жіночій консультації, у VIII – в акушерському стаціонарі, де студенти проводили курацію породіль і на фантомі вивчали оперативне акушерство. У IX семестрі заняття проводились у гінекологічній амбулаторії, на X – студенти працювали як субординатори в акушерському та гінекологічному відділеннях. Студенти по кілька разів чергували в пологовій залі, кожен з них самостійно приймав 5-6 пологів.
Науковий доробок Лур’є О. Ю. широко представлено в: імідж-каталозі «Наукові праці вчених-медиків НМУ імені О. О. Богомольця».

 
вересень 2022 року

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua