День захисників та захисниць України

 

 

14 жовтня в Україні відзначають одразу чотири свята: Свято Покрови Божої Матері, День українського козацтва, день заснування Української повстанської армії і День захисників та захисниць України.

 

Покрова Пресвятої Богородиці відзначається християнами східного обряду (православними і греко-католиками) 14 жовтня. За легендою, у цей день військо давніх русинів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ’я – Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці столиці Візантії у молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за оповіданнями, з’явилася перед людьми та вкрила їх своєю Покровою. Після цього вороги вже не могли побачити цих людей. Як вказують деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.

День українського козацтва в Україні почали відзначати з 1999 р., коли Президент України Леонід Кучма впровадив це свято своїм Указом від 7 серпня 1999 року. З моменту існування козацтва Божа Матір вважалася покровителькою усіх українських козаків. На Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрови Богородиці з її іконою. Після зруйнування Запорізької Січі в 1775 р. козаки, що пішли за Дунай на еміграцію, взяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці. Вони настільки вірили в силу Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні це свято набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву – Козацька Покрова. Відомо, що саме у цей день, козаки збирали Велику раду, на якій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.

14 жовтня відзначається також день заснування Української повстанської армії. Ця дата офіційно закріплена постановою Української Головної Визвольної Ради від 30 червня 1947 р. і її прив’язка до свята Покрови мала на меті показати спадковість українського війська від доби Гетьманщини. Проте ця дата скоріш символічна, оскільки перші бої УПА відбулись у лютому 1943 року. Українська повстанська армія, як військово-політична структура українського визвольного руху, діяла до вересня 1949 р., після чого була реорганізована в збройне підпілля. УПА боролася проти як нацистської Німеччини, так і Радянського Союзу, адже основною метою своєї діяльності вважала відновлення української незалежної держави.

Свято День захисника України виникло на тлі підсилення в суспільстві ідей декомунізації і збройної агресії Росії на Донбасі і в Криму. Безпрецедентні зразки мужності та відваги, виявлені нашими військовими на передовій новітньої російсько-української війни, сотні відданих життів за Батьківщину потребували гідного вшанування з боку народу й держави. З 14 жовтня 2014 р. «…З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи української громадськості» відповідно до указу Президента України його відзначають на державному рівні. 14 липня 2021 р. Верховна Рада України перейменувала свято на День захисників і захисниць України.

Співробітники Бібліотеки Національного медичного університету імені О. О. Богомольця щиро вітають усіх із святами, а особливо всіх, хто сьогодні захищає територіальну цілісність України. Хочемо подякувати і вклонитися кожному і кожній, хто стоїть на захисті Батьківщини та її народу. Всі ВИ маєте величезну мужність та силу, не тільки фізичну але і духовну, адже ризикуючи, а часом і віддаючи життя, ви даєте можливість нам жити. Бажаємо ВАМ міцних сил і незламної віри, бравих ідей і добрих надій, впевнених планів і обов’язкової удачі, незгасного оптимізму і відмінного виконання всіх поставлених завдань.

 

жовтень 2022 року

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua