Маньківський Борис Микитович – лікар-невролог,

академік, завідувач кафедри нервових хвороб,

співорганізатор Інституту геронтології:

до 140-річчя від дня народження

 

          Маньківський Борис Микитович (11[23].03.1883-24.11.1962) – видатний вчений, лікар-невролог, доктор медичних наук (1935), професор (1935) академік АМН СРСР (1944), завідувач кафедри нервових хвороб (1922-1961), один із організаторів Інституту геронтології АМН СРСР (1958).

          Борис Микитович Маньківський народився в м. Козельці (Чернігівська область) у родині військового лікаря. Родина була дворянського походження. Після закінчення гімназії, в 1901 році вступив до Університету Св. Володимира на медичний факультет, звідки був відрахований без права поновлення за участь у студентських протестах. Освіту продовжив за кордоном – медичний факультет Лейпцизького університету (Німеччина) та Сорбонна (Франція). Стажувався в Парижі у відомій клініці "Сальпетрієр". Його вчителями та керівниками були провідні вчені Європи. Повернувся на Батьківщину та в 1910 році закінчив з відзнакою медичний факультет Університету Св. Володимира, де і залишився працювати на кафедрі нервових хвороб та ординатором при клініці нервових хвороб Університету. Під час Першої світової війни був призначений молодшим ординатором Київського військового шпиталю у нервовому відділенні.

          Б. М. Маньківський, після реорганізації у 1922 році кафедри нервових хвороб, очолив, окремо створену, кафедру госпітальної невропатології Київського медичного інституту, а у 1933 році – кафедру нервових хвороб лікувального факультету. У 1922 році на кафедрі ним був організований науковий студентський гурток, до якого входили понад 30 докторів і кандидатів медичних наук.  За свою багаторічну наукову працю у Київському медичному інституті – 1922-1962 роки – Борис Микитович вніс вагомий внесок у розвиток досліджень клінічної неврології та підготував багатьох висококваліфікованих лікарів.

          Наукові дослідження: нейроонкологія, нейрогеріатрія, інфекційна патологія нервової системи; описав пухлину Ратке (краніофарингіоми), пароксизмальний параліч; запровадив рентгенологічний та кашляроскопічний методи в неврологію; дав клінічне обґрунтування застосування в неврологічній практиці ряду антибіотиків, гормонів, сульфаніламідних препаратів. Під керівництвом Бориса Микитовича підготовлено 50 дисертацій, у тому числі 5 докторських. Його ім'я присвоєно "Журналу неврології".

          Борис Микитович Маньківський – один з основоположників української школи неврологів.

До ювілейної дати від дня народження Маньківського Бориса Микитовича працівники Бібліотеки НМУ імені О. О. Богомольця підготували виставку наукових робіт лікаря-невролога. Виставка знаходиться в приміщенні Бібліотеки (стоматологічний корпус, 2-й поверх, кімната 17).

Науковий доробок Маньківського Б. М. представлено в: імідж-каталозі «Наукові праці вчених-медиків НМУ імені О. О. Богомольця», електронному каталозі, алфавітному та систематичному каталогах.

 

 

березень 2023 року

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua