Стефаніс Франц Адольфович – анатом, доктор медицини,
екстраординарний професор кафедри анатомії
медичного факультету Київського Університету Св. Володимира,
завідувач кафедри нормальної анатомії:
до 160-річчя від дня народження
Стефаніс Франц Адольфович (03.12.1865–26.02.1917) – анатом, доктор медицини (1902), екстраординарний професор кафедри анатомії медичного факультету Київського Університету Св. Володимира (1903), завідувач кафедри нормальної анатомії (1903–1917).
Видатний вчений Франц Адольфович Стефаніс народився в с. Должиці Гдовського повіту (нині Псковська область) в родині німців-лютеран. Батько його займався торгівлею сільськогосподарською продукцією. Невдовзі сім’я переїхала до Риги (Литва) та на початку 1880-х років до Києва, де майбутній дослідник в 1886 році закінчив гімназію.
В тому ж 1886 році, одразу після закінчення гімназії, Ф. А. Стефаніс вступив на медичний факультет Університету Св. Володимира, а з 1893 року став позаштатним помічником прозектора, через рік штатним прозектором на кафедрі анатомії. Досконало опанував анатомічну техніку та виготовлення препаратів. В 1902 році Ф. А. Стефаніс захистив дисертацію, яка стала вагомим внеском в ангіологію. Цим дослідженням Ф.А.Стефаніс першим в історії української медичної науки розпочав послідовне вивчення лімфатичної ситеми, у зв’язку з чим він справедливо вважається засновником вітчизняної лімфології. Виняткову цінність являють собою класичні роботи Ф.А.Стефаніса, завдяки яким він набув репутації одного з провідних лімфологів початку ХХ століття. Учень професора М. А. Тихомирова.
Ф. А. Стефанісу було доручено упорядкувати та скласти детальний опис величезної колекції музею кафедри анатомії Університету, що він зробив так само самовіддано, як і займався наукою. Було видано список препаратів, що надихнуло Стефаніса на створення справжнього учбового музею. Майже 200 препаратів з основних розділів анатомії Франц Адольфович дуже майстерно вготовив сам. Разом з вчителем, професором М. А. Тихомировим, вони облаштували виділену кімнату: провели освітлення, опалення та зробили окремий вхід. Навесні 1900 року вперше музей відвідали студенти. Фактично професор Ф. А. Стефаніс є засновником та організатором музею кафедри анатомії, який є найважливішою базою навчального процесу.
Професор Франц Адольфович Стефаніс очолював кафедру нормальної анатомії Університету Св. Володимира з 1903 по 1917 рік. За цей період кафедра була оснащена мікроскопами, бінокулярною лупою Цейса, фотоапаратами, епідіаскопом для лекцій.
Наукові дослідження: першим в Україні (та колишній імперії) почав вивчати та розробив новий напрямок вивчення лімфатичного русла внутрішніх органів, зокрема лімфатичних судин шлунку, нирок, печінки. Особливістю досліджень є те, що вчений вивчав лімфатичні судини та вузли органів не окремо, а в їхньому взаємозв’язку. Видав їх нову класифікацію. Підсумував на той період – кінець XIX-початок XX століть – вчення про лімфатичну систему печінки. Сконструював оригінальний апарат для ін’єкцій лімфатичних судин та запропонував власну масу для цих ін’єкцій (маса Стефаніса). Професор Ф. А. Стефаніс досконало та майстерно володів усіма методами анатомічних досліджень. Його наукові роботи та дослідження мали велике значення для лікарів-клініцистів та виняткову цінність для хірургів, анатомів, топографоанатомів. Двічі обирався Секретарем медичного факультету Університету Св. Володимира. В історії медицини також залишилась пам’ять про Франца Адольфовича, як про авторитетного та видатного педагога, іспити з анатомії приймав особисто. Після передчасної смерті Ф. А. Стефаніса від запалення легенів, на похорон улюбленого професора до м. Васильків (Київська область) в лютому 1917 року приїхало близько 600 студентів. Усе життя професора Франца Адольфовича Стефаніса було присвячене науці, колегам та студентам.
















мережах: